ATP Tour Official Tournament

Kraljevi prve ere Umaga: Muster, Moyá i Ríos ispisali povijest na hrvatskoj zemlji

Kada je 1990. u Istri održan prvi turnir ATP Umag, nitko nije mogao naslutiti da će to postati najvažnije pozornica na kojoj će se pojaviti neka od najvećih imena svjetskog tenisa. Među njima posebno mjesto zauzimaju trojica velikana – Thomas Muster, Carlos Moyá i Marcelo Ríos – koji su obilježili prvo razdoblje turnira i svojim izvedbama ostavili neizbrisiv trag u njegovoj povijesti.
7 July 2025 By Croatia Open Staff
Tokyo Take-Off! Shapovalov Serves Past Johnson

Share

Thomas Muster – prvi kralj Umaga

Austrijanac Thomas Muster bio je prvi vladar umaške zemlje. Turnir je pohodio prvi put 1992. godine i odmah opravdao status prvog nositelja. U finalu je svladao Franca Davina i osvojio prvu od tri umaške titule. Već iduće godine ponovio je uspjeh protiv Alberta Berasateguija, postavši prvi tenisač koji je obranio naslov u Umagu – podvig koji je kasnije uspio ponoviti samo Carlos Moyá.

Musterova karijera bila je impresivna, ali i obilježena dramatičnim trenucima. Nakon teške prometne nesreće 1989. godine, u kojoj je ozlijedio koljeno, mnogi su sumnjali u njegov povratak. No, Austrijanac se nevjerojatnom voljom vratio na teren i nastavio nizati uspjehe. Godine 1995. osvojio je čak 12 titula – od čega 11 na zemlji – uključujući Roland Garros, a vrhunac forme potvrdio je i u Umagu, gdje je u finalu preokretom svladao Carlosa Costu i došao do trećeg naslova. Njegov skor na zemljanim turnirima ostat će legendaran: od 44 nastupa osvojio je čak 41!

Zbog toga je i ponio titulu ‘Kralj zemlje’, a za mnoge je Muster bio ‘Nadal prije Nadala’. Njegova energija, borbenost i zabavljačka crta osvojili su i umašku publiku, koja ga pamti kao čovjeka koji je prvim naslovima podigao turnir na višu razinu.

Carlos Moyá – neprikosnoveni rekorder

U Umag je prvi put stigao kao 18-godišnjak 1995. i izgubio u kvalifikacijama, no turnirski direktor Slavko Rasberger tada mu je rekao: ‘Vratit ćeš se i pobijediti.’ Godinu dana kasnije, Moyá je to i ostvario – s 19 godina i 11 mjeseci postao je najmlađi pobjednik u povijesti turnira, a pobjeda protiv Felixa Mantille označila je početak jedne velike karijere.

Nakon tog uspjeha uslijedile su velike stvari – finale Australian Opena 1997., naslov u Roland Garrosu 1998., te vrh ATP ljestvice 1999. kao prvi Španjolac na poziciji broj jedan. No, Moyá nije zaboravio Umag – vratio se 2001. s pozivnicom i ponovno osvojio turnir. Potom je obranio titulu 2002. i 2003., ostvarivši tako jedinstven niz od tri uzastopna naslova, što do danas nitko nije ponovio.

Ukupno je slavio pet puta i time postao apsolutni rekorder umaškog turnira. Mnogi ga zovu ‘Kraljem Umaga’, jer je njegov elegantni tenis i posebna veza s publikom postala sinonim turnira. Svoju umašku priču zatvorio je 2015. pobjedom u egzibicijskom meču, simbolično zaokruživši desetljeće i pol prisutnosti na istarskoj zemlji.

Marcelo Ríos – čarobnjak iz Čilea

Treći veliki lik prve umaške ere bio je čileanski virtuoz Marcelo Ríos, poznat i pod nadimkom ‘El Chino’. U Umag je stigao 2000. godine kao bivši broj 1 i drugi nositelj, a do naslova je stigao pobjedom nad prvim nositeljem Marianom Puertom u finalu. Na tom putu svladao je i Moyu u polufinalu, sprečivši Španjolca da tada dođe do nove titule.

Ríos je bio jedinstven – prvi i jedini igrač u povijesti koji je postao broj 1 bez osvojenog Grand Slama, te prvi iz Latinske Amerike koji je dosegao vrh ATP ljestvice. U karijeri je osvojio 18 naslova, uključujući pet Masters 1000 turnira, a 1998. je bio u finalu Australian Opena i osvojio ‘Sunshine Double’ – Indian Wells i Miami. Te iste godine postao je prvi igrač koji je u istoj sezoni osvojio Monte Carlo, Rim i Hamburg – tri najvažnija zemljana Mastersa.

Njegov stil igre bio je čista umjetnost – finesa, vizija i tehnika kojima je očarao publiku diljem svijeta. Iako je u Umagu 2002. doživio brzi poraz u prvom kolu, ostao je zapamćen po čaroliji koju je pokazao 2000. te po činjenici da je unatoč kratkoj karijeri ostavio neizbrisiv trag u povijesti svjetskog tenisa. Ozljede su ga natjerale na mirovinu već sa 28 godina, ali ljubitelji tenisa ga i danas nazivaju jednim od najtalentiranijih igrača svoje generacije.

Zajednički trag na hrvatskoj zemlji

Thomas Muster, Carlos Moyá i Marcelo Ríos nisu samo osvajali trofeje u Umagu – oni su definirali duh turnira u njegovim prvim desetljećima. Njihove pobjede, karijere, karakteri i povezanost s publikom oblikovali su identitet Plava Laguna Croatia Opena i podigli ga na razinu po kojoj je postao prepoznatljiv.

Dok su Muster i Moyá osvajali titule, a Ríos očaravao stilom, Umag je postao više od turnira – postao je scena na kojoj su se stvarale teniske legende.