ATP stadion Goran Ivanišević
Hr En

Matches

Sunday 21.7.

Goran Ivanišević Stadium

Time Round Player Player Result
20:00 F Attila Balazs (HUN) VS. Dušan Lajović (SRB)

Saturday 20.7.

Goran Ivanišević Stadium

Time Round Player Player Result
17:30 SF Attila Balazs (HUN) VS. Laslo Djere (SRB) 6:2 6:4
not before 20:00 SF Dušan Lajović (SRB) VS. Salvatore Caruso (ITA) 7:5 0:0(R)
followed by F Oliver Marach (AUT)
Jurgen Melzer (AUT)
VS. Robin Haase (NED)
Philipp Oswald (AUT)
5:7 7:6(2) 12:14

Friday 19.7.

Goran Ivanišević Stadium

Time Round Player Player Result
17:30 QF Laslo Djere (SRB) VS. Leonardo Mayer (ARG) 6:4 6:7(6) 6:3
not before 20:00 QF Aljaz Bedene (SLO) VS. Dušan Lajović (SRB) 7:5 3:6 3:6
followed by QF Facundo Bagnis (ARG) VS. Salvatore Caruso (ITA) 4:6 0:6

Grand Stand

Time Round Player Player Result
17:30 QF Stefano Travaglia (ITA) VS. Attila Balazs (HUN) 6:3 6:7(2) 3:6
followed by SF Denys Molchanov (UKR)
Igor Zelenay (SVK)
VS. Robin Haase (NED)
Philipp Oswald (AUT)
5:7 6:1 8:10
followed by SF Oliver Marach (AUT)
Jurgen Melzer (AUT)
VS. Leonardo Mayer (ARG)
Andres Molteni (ARG)
7:6(5) 7:5

Thursday 18.7.

Goran Ivanišević Stadium

Time Round Player Player Result
17:30 R2 Andrey Rublev (RUS) VS. Dušan Lajović (SRB) 4:6 3:6
not before 20:00 R2 Salvatore Caruso (ITA) VS. Borna Ćorić (CRO) 6:2 3:6 6:1
followed by R2 Aljaz Bedene (SLO) VS. Jannik Sinner (ITA) 7:6(3) 6:3

Grand Stand

Time Round Player Player Result
17:00 R2 Facundo Bagnis (ARG) VS. Nino Serdarusic (CRO) 6:3 6:3
followed by QF Simone Bolelli (ITA)
Fabio Fognini (ITA)
VS. Robin Haase (NED)
Philipp Oswald (AUT)
W/O
followed by QF Antonio Sancic (CRO)
Nino Serdarusic (CRO)
VS. Denys Molchanov (UKR)
Igor Zelenay (SVK)
3:6 6:4 2:10

Court 1

Time Round Player Player Result
18:00 QF Leonardo Mayer (ARG)
Andres Molteni (ARG)
VS. Tomislav Brkić (CRO)
Ante Pavić (CRO)
7:5 7:5

Wednesday 17.7.

Goran Ivanišević Stadium

Time Round Player Player Result
16:30 R2 Attila Balazs (HUN) VS. Filip Krajinovic (SRB) 6:3 6:7(1) 7:6(5)
not before 19:00 R2 Fabio Fognini (ITA) VS. Stefano Travaglia (ITA) 1:6 1:2 (R.)

Grand Stand

Time Round Player Player Result
16:00 R1 Hans Podlipnik-Castillo (CHI)
Tristan-Samuel Weissborn (AUT)
VS. Tomislav Brkić (CRO)
Ante Pavić (CRO)
2:6 2:6
followed by R2 Jiri Vesely (CZE) VS. Leonardo Mayer (ARG) 6:3 4:6 4:6
not before 18:30 R2 Laslo Djere (SRB) VS. Paolo Lorenzi (ITA) 6:3 3:6 6:4
followed by R1 Daniel Altmaier (GER)
Rudolf Molleker (GER)
VS. Antonio Sancic (CRO)
Nino Serdarusic (CRO)
5:7 3:6

Court 1

Time Round Player Player Result
16:00 R1 Andrey Rublev (RUS)
Andrei Vasilevski (BLR)
VS. Robin Haase (NED)
Philipp Oswald (AUT)
6:4 5:7 14:16
followed by R1 Pablo Andujar (ESP)
Gerard Granollers (ESP)
VS. Denys Molchanov (UKR)
Igor Zelenay (SVK)
2:6 2:6
followed by QF Oliver Marach (AUT)
Jurgen Melzer (AUT)
VS. Nikola Čačić (SRB)
Dušan Lajović (SRB)
6:2 6:3
followed by R1 Leonardo Mayer (ARG)
Andres Molteni (ARG)
VS. Fabricio Neis (BRA)
Cedrik-Marcel Stebe (GER)
6:4 6:1

Tuesday 16.7.

Goran Ivanišević Stadium

Time Round Player Player Result
16:30 R1 Marco Trungelliti (ARG) VS. Nino Serdarusic (CRO) 3:6 3:6
not before 19:00 R1 Andrey Rublev (RUS) VS. Robin Haase (NED) 6:3 6:2
followed by R1 Taro Daniel (JPN) VS. Filip Krajinovic (SRB) 5:7 6:7(4)

Grand Stand

Time Round Player Player Result
16:00 R1 Martin Klizan (SVK) VS. Facundo Bagnis (ARG) 6:4 3:6 5:7
followed by R1 Attila Balazs (HUN) VS. Viktor Galović (cro) 6:0 6:7(5) 7:6(4)
followed by R1 Thomas Fabbiano (ITA)
Paolo Lorenzi (ITA)
VS. Simone Bolelli (ITA)
Fabio Fognini (ITA)
7:6(5) 1:6 8:10
followed by R1 Corentin Moutet (FRA) VS. Salvatore Caruso (ITA) 0:6 5:7

Court 1

Time Round Player Player Result
16:00 R1 Peter Torebko (GER) VS. Paolo Lorenzi (ITA) 7:5 4:6 6:7(3)
followed by R1 Pablo Andujar (ESP) VS. Leonardo Mayer (ARG) 1:6 5:7
followed by R1 Oliver Marach (AUT)
Jurgen Melzer (AUT)
VS. Pedro Sousa (Por)
Stefano Travaglia (ITA)
6:2 7:6(2)

Court 2

Time Round Player Player Result
16:00 R1 Stefano Travaglia (ITA) VS. Thomas Fabbiano (ITA) 6:3 6:2
21:55 R1 Ariel Behar (URU)
Nathaniel Lammons (USA)
VS. Nikola Čačić (SRB)
Dušan Lajović (SRB)
7:5 2:6 11;9

Monday 15.7.

Goran Ivanišević Stadium

Time Round Player Player Result
not before 19:00 R1 Marco Cecchinato (ITA) VS. Aljaz Bedene (SLO) 3:6 2:6
followed by R1 Pedro Sousa (Por) VS. Jannik Sinner (ITA) 6:1 3:6 4:6

Grand Stand

Time Round Player Player Result
not before 18:00 R1 Cedrik-Marcel Stebe (GER) VS. Jiri Vesely (CZE) 6:7(5) 6:3 6:7(2)
Plava Laguna Triglav HEP Podravka Franck PBZ Card Melia Emirates Stella artois Kala Središnji državni ured za šport Hrvatska Istra Grad Umag