ATP stadion Goran Ivanišević
Hr En

Matches

Sunday 22.7.

Goran Ivanišević Stadium

Time Round Player Player Result
20:00 F Guido Pella (ARG) VS. Marco Cecchinato (ITA) 2:6 6:7(4)

Saturday 21.7.

Goran Ivanišević Stadium

Time Round Player Player Result
17:20 SF Guido Pella (ARG) VS. Robin Haase (NED) 6:3 1:6 6:2
not before 20:00 SF Marco Cecchinato (ITA) VS. Marco Trungelliti (ARG) 6:2 6:1
not before 21:00 F Roman Jebavy (CZE)
Jiri Vesely (CZE)
VS. Robin Haase (NED)
Matwe Middelkoop (NED)
4:6 4:6

Friday 20.7.

Goran Ivanišević Stadium

Time Round Player Player Result
17:20 QF Andrey Rublev (RUS) VS. Robin Haase (NED) 3:6 6:7(6)
not before 20:00 QF Marco Trungelliti (ARG) VS. Evgeny Donskoy (RUS) 6:1 6:4
followed by QF Laslo Djere (SRB) VS. Marco Cecchinato (ITA) 4:6 1:6

Grand Stand

Time Round Player Player Result
17:30 SF Dominic Inglot (GBR)
Franko Skugor (CRO)
VS. Roman Jebavy (CZE)
Jiri Vesely (CZE)
4:6 4:6
followed by QF Dušan Lajović (SRB) VS. Guido Pella (ARG) 6:7(3) 5:7
followed by SF Santiago Gonazalez (MEX)
Joao Sousa (POR)
VS. Robin Haase (NED)
Matwe Middelkoop (NED)
4:6 4:6

Thursday 19.7.

Goran Ivanišević Stadium

Time Round Player Player Result
17:20 R2 Martin Klizan (SVK) VS. Robin Haase (NED) 6:3 4:6 3:6
not before 20:00 R2 Andrey Rublev (RUS) VS. Felix Auger-Aliassime (CAN) 6:4 6:7(4) 6:3
followed by R2 Evgeny Donskoy (RUS) VS. Damir Dzumhur (BIH) 7:6(9) 3:6 6:4

Grand Stand

Time Round Player Player Result
17:00 QF Denys Molchanov (UKR)
Igor Zelenay (SVK)
VS. Roman Jebavy (CZE)
Jiri Vesely (CZE)
3:6 5:7
not before 19:00 R2 Marton Fucsovics (HUN) VS. Marco Trungelliti (ARG) 7:5 4:6 2:6
followed by QF Dominic Inglot (GBR)
Franko Skugor (CRO)
VS. Maximilian Marterer (GER)
Hans Podlipnik-Castillo (CHI)
4:6 6:2 10:5

Court 1

Time Round Player Player Result
18:00 QF Paolo Lorenzi (ITA)
Guido Pella (ARG)
VS. Santiago Gonazalez (MEX)
Joao Sousa (POR)
2:6 7:5 7:10

Wednesday 18.7.

Goran Ivanišević Stadium

Time Round Player Player Result
17:30 R2 Jiri Vesely (CZE) VS. Marco Cecchinato (ITA) 6:2 5:7 5:7
not before 20:00 R2 Guido Pella (ARG) VS. Aljaz Bedene (SLO) 5:7 6:4 6:4
not before 20:00 R1 Dominic Inglot (GBR)
Franko Skugor (CRO)
VS. Sander Arends (NED)
Tristan-Samuel Weissborn (AUT)
7:6(7) 6:4

Grand Stand

Time Round Player Player Result
17:00 R2 Maximilian Marterer (GER) VS. Laslo Djere (SRB) 6:7(4) 3:6
not before 19:00 R2 Albert Ramos-Vinolas (ESP) VS. Dušan Lajović (SRB) 3:6 6:1 0:6
followed by R1 Maximo Gonzalez (ARG)
Joao Sousa (POR)
VS. Antonio Sancic (CRO)
Andrei Vasilevski (BLR)
6:4 7:5

Tuesday 17.7.

Goran Ivanišević Stadium

Time Round Player Player Result
17:30 R1 Maximilian Marterer (GER) VS. Nino Serdarusic (CRO) 3:6 7:5 6:3
not before 20:00 R1 Aljaz Bedene (SLO) VS. Joao Sousa (POR) 7:6(5) 4:6 6:4
followed by R1 Marco Trungelliti (ARG) VS. Franko Skugor (CRO) 6:3 6:4

Grand Stand

Time Round Player Player Result
17:00 R1 Rogerio Dutra Silva (BRA) VS. Robin Haase (NED) 6:4 5:7 3:6
followed by R1 Benoit Paire (FRA) VS. Marton Fucsovics (HUN) 1:6 3:6
followed by R1 Paolo Lorenzi (ITA)
Guido Pella (ARG)
VS. Marin Draganja (CRO)
Tomislav Draganja (CRO)
6:3 6:1
not before 20:30 R1 Martin Klizan (SVK) VS. Nicolas Jarry (CHI) 6:2 6:0

Court 1

Time Round Player Player Result
17:00 R1 Felix Auger-Aliassime (CAN) VS. Andrej Martin (SVK) 6:4 6:3
followed by R1 Stefano Travaglia (ITA) VS. Jiri Vesely (CZE) 3:6 6:3 2:6
followed by R1 Dušan Lajović (SRB)
Andrey Rublev (RUS)
VS. Robin Haase (NED)
Matwe Middelkoop (NED)
4:6 4:6

Court 2

Time Round Player Player Result
17:00 R1 Dušan Lajović (SRB) VS. Nikoloz Basilashvili (GEO) 7:5 6:2
followed by R1 Jonathan Eysseric (FRA)
Hugo Nys (FRA)
VS. Denys Molchanov (UKR)
Igor Zelenay (SVK)
6:7(5) 4:6

Court 4

Time Round Player Player Result
17:00 R1 Paolo Lorenzi (ITA) VS. Evgeny Donskoy (RUS) 3:6 4:6

Monday 16.7.

Goran Ivanišević Stadium

Time Round Player Player Result
17:30 R1 Guido Pella (ARG) VS. Taro Daniel (JPN) 1:6 6:3 6:3
not before 20:00 R1 Laslo Djere (SRB) VS. Pablo Cuevas (URU) 6:4 1:6 6:3
followed by R1 Roman Jebavy (CZE)
Jiri Vesely (CZE)
VS. Ivan Sabanov (CRO)
Matej Sabanov (CRO)
6:4 5:7 10:8

Court 1

Time Round Player Player Result
not before 19:30 R1 Maximilian Marterer (GER)
Hans Podlipnik-Castillo (CHI)
VS. Marco Cecchinato (ITA)
Albert Ramos-Vinolas (ESP)
6:3 6:4
followed by R1 Romain Arneodo (MON)
Benoit Paire (FRA)
VS. Nicolas Jarry (CHI)
Roberto Quiroz (ECU)
6:2 7:6(4)
Plava Laguna Triglav HEP PBZ Card Nike Franck Podravka INA Melia Emirates Stella artois Kala PSC Hrvatska Istra Grad Umag